• Home
  • Știri
  • Momentul în care a fost intonant imnul României pentru David Popovici .Prima reacție a sportivului după aurul obținut

David Popovici a obținut medalia de aur la Campionatele Europene de natație din Belgrad în proba de 100 m liber, într-o cursă impresionantă. Ceremonia de premiere a fost transmisă live pe platforma AntenaPLAY. În aceeași competiție, Andrej Barna din Serbia a câștigat bronzul, iar Nandor Nemeth din Ungaria a obținut argintul.

Popovici a demonstrat o performanță remarcabilă, stabilind un timp de 46.88 secunde în finala cursei, unde a întrecutu-i pe ceilalți concurenți. După finalizarea probei, el și-a felicitat rivalul, Nandor Nemeth, într-o scenă captivantă de fair-play.

Într-un interviu ulterior, David Popovici a vorbit despre strategia sa de cursă și emoțiile dinaintea competiției. El a subliniat importanța unei plecări rapide și a întoarcerii cu putere în a doua parte a cursei.

Pe lângă aurul câștigat în proba sa de bază, Popovici se pregătește pentru alte competiții la CE de natație, inclusiv la 200 m liber și în staffeta 4×100 m liber, evenimente pe care le puteți urmări live pe AntenaPLAY.

Încheind, performanța lui David Popovici la Belgrad a fost impresionantă, consolidându-și statutul ca unul dintre cei mai promițători înotători europeni ai momentului.